District 4

Ace of Clubs - March 31, 2017

The Ace of Clubs Award is given to the District 4 player who wins the most masterpoints playing in club games in the District in a calendar year. Congratulations to the top 10 leaders in each category!!

0 to 5 Masterpoints
1 Thomas Moses Corning, NY 8
2 Shams Baqai Hagerstown, MD 7
3/4/5 Jerry Najarian Telford, PA 5
3/4/5 Gloria Drosdick Bryn Mawr, PA 5
3/4/5 Michelle Deleon Camp Hill, PA 5
6-10 Judith Lawrenson Falling Waters, WV 4
6-10 Jean Eiding Lancaster, PA 4
6-10 William Lawrenson Falling Waters, WV 4
6-10 Joan Kellett King of Prussia, PA 4
6-10 Beth Murphy Elkins Park, PA 4
5 to 20 Masterpoints
1 Darlene McDade Hilton, NY 13
2 Keith Ordemann Mohnton, PA 12
3 Fred Strohm Warminster, PA 11
4/5 David Trotto Yardley, PA 10
4/5 Steven Binnick Blue Bell, PA 10
6/7 Marty Albright Canandaigua, NY 9
6/7 Mahlon Hauber Elmira, NY 9
8/9/10 Ann Vaneerden Churchville, PA 8
8/9/10 Scott Guiser Bedminster, PA 8
8/9/10 Ann Collins Williamsport, PA 8
20 to 50 Masterpoints
1 Duke Lohr Rehoboth Beach, DE 16
2/3 Allen Mannon Lancaste, PA 13
2/3 Walter Gaige Mechanicsburg, PA 13
4 Louisa Stephens Scranton, PA 12
5/6 Anna Sullivan Bryn Mawr, PA 11
5/6 Sugi Hayes Wilmington, DE 11
7 Robert Pickard Eagleville, PA 10
8/9 Jon Clemens Center Valley, PA 9
8/9 Ivan Hileman Thomasville, PA 9
10 Barclay Richards Lancaster, PA 8
50 to 100 Masterpoints
1 Craig Guthrie Berwyn, PA 25
2 Christopher Stephens Scranton, PA 21
3 Ronald White Yardley, PA 17
4 Cathy Brown Spring Grove, PA 16
5 Jane Iannello Farmington, NY 15
6/7/8 Lynne Whipple Jenkintown, PA 12
6/7/8 Glenn Trayer Wernersville, PA 12
6/7/8 Will Kirkpatrick New Freedom, Pa 12
9 William Wooster Fairport, NY 11
10 Timothy Coleman Rochester, NY 10
100 to 200 Masterpoints
1 Elaine Van Briggle Dalton, MA 35
2/3 Eileen Erlichman Merion Station, PA 30
2/3 Margaret Sobolewski Carlisle, PA 30
4 Ronald Zimmerman Millersville, PA 28
5 Joseph Paquette Gladwyne, PA 26
6 Rochelle Zager Warwick, PA 24
7 Michael Mendelson Mechanicsburg, PA 20
8/9/10 William Mazzafro Schnecksville, PA 18
8/9/10 Thomas Kimmel Sinking Springs, PA 18
8/9/10 Margot Lebovitz Gladwyne, PA 18
200 to 300 Masterpoints
1 Frank Doub Falling Waters, WV 31
2 Pamela Rosenberger Lancaster, PA 24
3 Mary Reilly Lewes, DE 22
4 Bruce Rubin Elkins Park, PA 21
5 Kathy Creveling Rochester, NY 20
6/7 Sara Gainey Allentown, PA 19
6/7 Jack Thorp Mechanicsburg, PA 19
8/9 Helen Schwartz Philadelphia, PA 18
8/9 Beverly Bright Scott Township, PA 18
10 Jacqueline Granite Mechanicsburg, PA 17
300 to 500 Masterpoints
1 Richard Lyden Camp Hill, PA 31
2 Carrie Singer Shepherdstown, WV 28
3 Burton Mass Jenkintown, PA 25
4 Doug Chaney Pottstown, PA 24
5/6 Eileen Zakuto Feasterville, PA 21
5/6 Thomas O'Brien Drexel Hill, PA 21
7/8/9 Kathleen Catrambone Broomall, PA 20
7/8/9 Eva Train Willow Street, PA 20
7/8/9 Ellen Gimbel Gladwyne, PA 20
10 Teresa Young New Castle, DE 19
500 to 1,000 Masterpoints
1 Andrew Rosenberg Philadelphia, PA 55
2 Fran Pach Warrington, PA 53
3 Diane Lapat Feasterville, PA 52
4 Jack Hund Mechanicsburg, PA 45
5 Judy Robbins Narberth, PA 44
6/7 Ricky Boyer Mechanicsburg, PA 41
6/7 Elaine Friedenberg Blue Bell, PA 41
8 Francis Bizzoco Dagsboro, DE 39
9/10 Ruth Peskin Yardley, PA 38
9/10 Lewis Maddock Hagerstown, MD 38
1,000 to 1,500 Masterpoints
1 Ralph Collins Warminster, PA 31
2/3 Vicky Sokoloff Fleetwood, PA 29
2/3 David Morgan Ambler, PA 29
4/5 Phyllis Taxin Boynton Beach, FL 28
4/5 Karen Diffenbach Lancaster, PA 28
6/7/8 Caroline Hughes Wilmington, DE 27
6/7/8 Marjorie Smink Fort Myers, FL 27
6/7/8 Nicholas Nazarenko Doylestown, PA 27
9/10 Dorothy Hand Rehoboth Beach, DE 26
9/10 Angela Reiner Palmyra, PA 26
1,500 to 2,500 Masterpoints
1 Steve Valencic Mechanicsburg, PA 63
2/3 Vernon Hester Lititz, PA 52
2/3 Mark Henderson Wilmington, DE 52
4 Terry Patton Selbyville, DE 47
5 Peggy Bruchansky Marlton, NJ 45
6 David Bort Keedysville, MD 44
7 Estelle Bogart Newtown Square, PA 41
8 Ernest Gore Media, PA 39
9 William Black Narberth, PA 38
10 Yacob Rubinstien Holland, PA 37
2,500 to 3,500 Masterpoints
1 Robert Maier Wilmington, DE 79
2 Marie Anzilotti Wilmington, DE 60
3/4 Andie Sheaffer Lancaster, PA 42
3/4 Bonnie Heilig Lancaster, PA 42
5 Constance Hrabchak Palm Coast, FL 41
6 Judith Argento Naples, FL 36
7/8 Charles Wooten Lancaster, PA 35
7/8 Mike Spitulnik Rochester, NY 35
9 Stanley Yellin Bethlehem, PA 34
10 Robert Smink Fort Myers, FL 33
3,500 to 5,000 Masterpoints
1 Eleanor Novick Narberth, PA 47
2 Bernard Rehberg Swarthmore, PA 45
3 Ricki Rogers Mount Laurel, NJ 43
4/5 Elaine Clair Gwynedd Valley, PA 41
4/5 John Albright Plantation, FL 41
6/7/8 John Dickenson North Wales, PA 38
6/7/8 Kenneth Meyer Lititz, PA 38
6/7/8 Sheldon Per Bensalem, PA 38
9 Nancy Kaercher Langhorne, PA 37
10 Jeremiah Williams Ambler, PA 35
5,000 to 7,500 Masterpoints
1/2 Rhoda Prager Allentown, PA 67
1/2 Randall Berseth Bear, DE 67
3 Gail Bell King of Prussia, PA 46
4 Roger Woodin Rochester, NY 45
5 Barbara Kepple West Chester, PA 42
6 Joann Hano York, PA 41
7 Buddy Hano York, PA 40
8/9 Norma Bernstein York, PA 35
8/9 Ann Silverstein Lancaster, PA 35
10 Dennis Wick Greencastle, PA 34
7,500 to 10,000 Masterpoints
1 Barry Gorski Reading, PA 76
2 Jack Mendlsohn Erdenheim, PA 60
3 Melvin Lubart Hummelstown, PA 50
4 Arnold Selig Jenkintown, PA 49
5 Philip Monyer Middletown, PA 47
6 Lois Sanders Fairport, NY 43
7 Rhoda Kauffman Willow Grove, PA 35
8 Jane Segal Bala Cynwyd, PA 34
9 Carl Berenbaum Elkins Park, PA 30
10 Sam Maitra Rochester, NY 28
Over 10,000 Masterpoints
1/2 John Swanson Mechanicsburg, PA 91
1/2 Selena Swanson Mechanicsburg, PA 91
3 Rick Rowland Wilmington, DE 65
4 Thomas Weik Reading, PA 54
5 Bobbie Gomer Willow Grove, PA 53
6 Jess Stuart West Chester, PA 34
7 Daisy Goecker Yardley, PA 25
8/9 David Hoffner Galloway, NJ

20

8/9 Jay Apfelbaum Philadelphia, PA 20
10 Kenneth Chatzinoff Cinnaminson, NJ 19