DISTRICT 4
RANK ADVANCEMENTS

November 1, 2017

Junior Master
(5 Masterpoints)
Bob Baker

York, PA

Cecil Baker

Oneonta, NY

John Brown

Corning, NY

Susan Brown Corning, NY
Cheryl Callahan Mount Joy, PA
John Clime

Mountville, PA

Jane Davenport Allentown, PA
Caren Dubnoff Wynnewood, PA
Jerry Dubnoff Wynnewood, PA
Alan Friedman Margate, NJ

Harold Gever

Upper Holland, PA
Rochelle Greene Haverford, PA
Susan Kessler Manlius, NY
E. Krall Macungie, PA
Costas Lambropoulos Stroudsburg, PA
William Lawrenson Falling Waters, WV
Phyllis Lochiatto Boothwyn, PA
Stephen McReynolds West Chester, PA
Terry Morrisey-Leach Bordentown, NJ
Nancy Myer Lancaster, PA
Leslie Purple Wyndmoor, PA
Sally Robilotto Clinton, NY
Kurt Shoenhard Cooperstown, NY
John Small Reading, PA
Mark Stuckley Yardley, PA
Judy White Canandaigua, NY
Suzan Willcox Philadelphia, PA
Club Master
(20 Masterpoints)
Steven Binnick Blue Bell, PA
John Blasdale Doylestown, PA
Sastry Dasika Warwick, PA
Robert Davenport Allentown, PA
Jon Davidson Cazenovia, NY
Theresa Doherty Lewes, DE
Michael Donnelly Haddonfield, NJ
Bill Eisen Philadelphia, PA
Jane Freet Harrisburg, PA
Mindy Goldberg Villanova, PA
Janice Guenther Oneonta, NY
Phyllis Gunther Oneonta, NY
Jane Heintzelman Berwyn, PA
Tara Holter Rochester, NY
Alicia Hutzelmann Venice, FL
Annmarie Kinnan Syracuse, NY
Harold Koehler Dallas, PA
Howard Kunreuther Philadelphia, PA
Ralph Leinbach Wyomissing, PA
Jim Lewis Southeastern, PA
Linda O'Malley Lafayette Hill, PA
Owen Powell Media, PA
Rob Schanker Lake Ariel, PA
Janet Shaffer Millersburg, PA
Connie Sturm York, PA
Joanna Thomas Cherry Hill, NJ
Leslie Tolles Wyndmoor, PA
Elise Twitmyer Newtown Square, PA
Vasundara Varadan State College, PA
Michael Vogel Millville, DE
Joyce Wilson Montgomery, PA
June Zumoff Levittown, PA

 Sectional Master
(50 Masterpoints including 5 Silver Points)

Patricia Alderfer West Chester, PA
Frank Ash Bryn Mawr, PA
Avery Bissell Philadelphia, PA
Lauren Dougherty Jamison, PA
Linda Dutton Berwyn, PA
Susan Fletcher State College, PA
Gail Hamilton Willow Street, PA
Patricia Kaufold Mechanicsburg, PA
Michele Malloy Gladwyne, PA
Lyn Montgomery Wyndmoor, PA
Fred Newberg Bryn Mawr, PA
Patricia Orlando Villanova PA
Emily Rocco West Chester, PA
Jocelyn Rodal State College, PA
Debbie Schenkel Centrevile, DE
Audrey Thompson West Chester, PA
Kathy Vogel Ambler, PA
Regional Master
(100 Masterpoints including 15 Silver, 5 Red, Gold or Platinum)
Cathy Brown Spring Grove, PA
Andrew Cantor Lafayette Hill, PA
Lynn Hamlin Haverford, PA
Arthur Hausman Narberth, PA
Fran Heim Abington, PA
Lucille Loder Pittsford, NY
Xiang Long Ithaca, NY
Nancy Mason Pittsford, NY
Arlene Osber Vestal, NY
Gary Smith Rochester, NY

NABC Master
(200 Masterpoints including 5 gold, 15 red or gold and 25 silver)

Thomas Bang Berwyn, PA
Judith Cary Orefield, PA
Anne Cheney Lansdale, PA
Judith Cronin Wilmington, DE
Kay Garrity Lansdale, PA
Barry Goldstein Fort Washington, PA
Judy Leopold Plymouth Meeting, PA
Barbara Levinson Bala Cynwyd, PA
Diana Mulligan Wyomissing, PA
John Nelson Rochester, NY
Patricia Policella Newtown Square, PA
Pat Smith Rochester, NY
Jack Thorp Mechanicsburg, PA
Robert Urbach Newtown, PA
Donna Vaughn Rehoboth, DE
Advanced NABC Master
(300 Masterpoints including 50 silver and 50 red/gold/platinum)
Jane Bovard Waverly, PA
Frank Doub Falling Waters, WV
Bruce Gorman Petersburg, NJ
Jack Hoffrichter Warwick, PA
Debra Statton Ithaca, NY
Elaine Van Briggle Dalton, MA
Life Master
(300/500 Masterpoints including 50 black, 50 silver, 50 red and 25 gold or platinum)
Tom Aridgides Manlius, NY
Joe Distini Clarks Summit, PA
A. Fischman Philadelphia, PA
Kathryn Gaither Camp Hill, PA
Kathy Myers Lancaster, PA
Pamela Rothenberger Shillington, PA
Sharon Segal Philadelphia, PA
Prabodh Shah Pittsford, NY
Eileen Shelly Warrington, PA
Todd Wachsman East Meadow, NY
Pamela Wilford Villanova, PA
Philip Yorke Brooktondale, NY
Bronze Life Master
(750 Masterpoints)
Tina Brinsfield Rehoboth Beach, DE
Beverly Davis Wynnewood, PA
Barbara Driscoll Reading, PA
Kathryn Gaither Camp Hill, PA
Lynn Gonchar Wilkes Barre, PA
Gino Lenaz Newtown, PA
Suzanne Liebman Blue Bell, PA
Harriet Rellis Warminster, PA
Eileen Shelly Warrington, PA
Alison Shoemaker Wyndmoor, PA
Silver Life Master
(1,000 Masterpoints, including 200 silver, red, gold or platinum)
Anthony Auriemma Pittsford, NY
Kathleen Bear Wilmington, DE
Barry Dehlin Dresher, PA
Kathryn Markley Mechanicsburg, PA
Irene Schmehl Chambersburg, PA
Dick Tuttle Cazenovia, NY
Ruby Life Master
(1,500 Masterpoints, including 300 silver, red, gold or platinum)
Lynn Ackerman Pittsford, NY
Silvia Herman Etters, PA
Albert Horng Hatfield, PA
Harriet Schwartz New Hope, PA
Gold Life Master
(2,500 Masterpoints, including 500 silver, red, gold or platinum)
Richard Braunstein Lancaster, PA
Sapphire Life Master
(3,500 Masterpoints, including 700 silver, red, gold or platinum)
Judith Argento Kingston, PA
Robert Maier Wilmington, DE
Diamond Life Master
(5,000 Masterpoints, including 1,000 silver, red, gold or platinum)
John Albright Plantation, FL
Douglas Dye Wyndmoor, PA
Real Fradette North Wales, PA