District 4
March 31, 2017
Mini-McKenney Awards

Mini McKenney Awards are awarded to the players in District 4 who win the most masterpoints in a calendar year. Congratulations to the top 10 leaders in each category!!

0 to 5 Masterpoints
1/2 Mark Xue Berwyn, PA 19
1/2 Jerry Jia Berwyn, PA 19
3 James Xiong King of Prussia, PA 17
4/5 Shams Baqai Hagerstown, MD 9
4/5 Jian Chen Tobyhanna, PA 9
6 Thomas Moses Corning, NY 8
7 Beth Murphy Elkins Park, PA 6
8/9/10 Jerry Najarian Telford, PA 5
8/9/10 Thomas Turner West Chester, PA 5
8/9/10 Gloria Drosdick Bryn Mawr, PA 5
5 to 20 Masterpoints
1 Keith Ordemann Mohnton, PA 29
2 Mark Nehra Felton, DE 21
3 Darlene McDade Hilton, NY 14
4/5 Fred Strohm Warminster, PA 12
4/5 David Trotto Yardley, PA 12
6 Gillian Chase Lincoln Univ, PA 11
7-10 Gloria Young Syracuse, NY 10
7-10 Steven Binnick Blue Bell, PA 10
7-10 Nancy Markezin Media, PA 10
7-10 Irene Dimarco Newtown Square, PA 10
20 to 50 Masterpoints
1 Duke Lohr Rehoboth Beach, DE 22
2 Michael Xiong Devon, PA 19
3/4 Louisa Stephens Scranton, PA 17
3/4 Walter Gaige Mechanicsburg, PA

17

5 Allen Mannon Lancaster, PA 13
6/7 Sugi Hayes Wilmington, DE 12
6/7 Louise Marx Haverford, PA 12
8/9/10 Anna Sullivan Bryn Mawr, PA

11

8/9/10 Marla McNabb Abington Twp, PA 11
8/9/10 Catherine Conaway Kennett Square, PA 11
50 to 100 Masterpoints
1 Craig Guthrie Berwyn, PA 39
2 Christopher Stephens Scranton, PA 27
3 Ann Schissel Ithaca, NY 24
4 Ronald White Yardley, PA 22
5 Lucia Nemer Dresher, PA 17
6 Cathy Brown Spring Grove, PA 16
7/8/9 Jane Iannello Farmington, NY 15
7/8/9 Lynne Whipple Jenkintown, PA 15
7/8/9 James Ertel Canandaigua, NY 15
10 Mark Tevelow Vestal, NY 14
100 to 200 Masterpoints
1 Elaine Van Briggle Dalton, MA 55
2 Margaret Sobolewski Carlisle, PA 38
3 Joseph Paquette Gladwyne, PA 35
4 Debra Statton Ithaca, NY 33
5 Eileen Erlichman Merion Station, PA 32
6 Thomas Bang Berwyn, PA 32
7/8 Ornit Grossman Ithaca, NY 30
7/8 Gerald Gary Abelow Cherry Hill, NJ 30
9 Rochelle Zager Warwick, PA 29
10 Betsy Cutler Allentown, PA 28
200 to 300 Masterpoints
1 Prem Premakumar Media, PA 44
2 John Barton Swarthmore, PA 41
3 Sara Gainey Allentown, PA 39
4/5 Frank Doub Falling Waters, WV 36
4/5 Mark Bolotin Philadelphia, PA 36
6 John Nimitz Charles Town, WV 35
7/8 Malin Castronuovo York, PA 34
7/8 Pamela Rosenberger Lancaster, PA 34
9/10 Mary Reilly Lewes, DE 31
9/10 Lisa Mita Berwyn, PA 31
300 to 500 Masterpoints
1 Cheryl Stark Abrams Villanova, PA 46
2 Doug Chaney Pottstown, PA 43
3 Milind Vaze Churchville, PA 42
4 William Goldstein Philadelphia, PA 39
5 Joan Goldstein Philadelphia, PA 39
6 James Koss Medford, NJ 37
7 Matt Sherman Mechanicsburg, PA 36
8/9 Carrie Singer Shepherdstown, WV 35
8/9 Richard Lyden Camp Hill, PA 35
10 Thomas Tully Kennett Square, PA 32
500 to 1,000 Masterpoints
1 Andrew Rosenberg Philadelphia, PA 71
2 Judy Robbins Narberth, PA 68
3 Susan Morse Flourtown, PA 65
4 Francis Bizzoco Dagsboro, DE 62
5-8 Melody Henderson Wilmington, DE 60
5-8 Diane Lapat Feasterville, PA 60
5-8 Kurt Engleman Avondale, PA 60
5-8 Susan Kennedy York, PA 60
9/10 Larry Plotkin Elkins Park, PA 55
9/10 Fran Pach Warrington, PA 55
1,000 to 1,500 Masterpoints
1 Jonathan Forde Geneva, NY 75
2 Dorothy Hand Rehoboth Beach, DE

52

3 Deborah Crisfield Philadelphia, PA 50
4/5 Joseph Rich Philadelphia, Pa 49
4/5 Carl Perchonock Jenkintown, PA 49
6 Richard Hurd Trumansburg, NY 43
7 Eleanor O'Connor Trumansburg, NY 41
8 Ralph Collins Warminster, PA 40
9 Jane Drevo Lewes, DE 36
10 Steve White Broomall, PA 34
1,500 to 2,500 Masterpoints
1 Steve Valencic Mechanicsburg, PA 108
2 Mark Henderson Wilmington, DE 100
3 Thomas Andrews Utica, NY 81
4 Stephen Tillman Shavertown, PA 72
5/6 John Botzum Orefield, PA 65
5/6 Miriam Harris-Botzum Orefield, PA 65
7 David Bort Keedysville, MD 62
8 James Carroll Lyons, NY 59
9 William Black Narberth, PA 58
10 Peggy Bruchansky Marlton, NJ 57
2,500 to 3,500 Masterpoints
1 Andie Sheaffer Lancaster, PA 125
2 Robert Maier Wilmington, DE 99
3 Judith Argento Naples, FL 90
4 Ronald Orr Falling Waters, WV 75
5 Marie Anzilotti Wilmington, DE 65
6 David Cohan Doylestown, PA 58
7 Paul Zebrowski Voorhees, NJ 54
8/9 Howard Kahlenberg Philadelphia, PA 53
8/9 Jeff Ruben Wilmington, DE 53
10 Robert Smink Fort Myers, FL 52
3,500 to 5,000 Masterpoints
1 John Dickenson North Wales, PA 128
2 Michael Zeller York, PA 97
3 Peter Kyper West Chester, PA 78
4/5 Frances Abramson Haverford, PA 71
4/5 Elaine Clair Gwynedd VAlley, PA 71
6 John Albright Plantation, FL 65
7 Ronald Dewey Weedsport, NY 62
8 David Wachsman Jericho, NY 60
9/10 John Jemmott Narberth, PA 59
9/10 Douglas Dye Wyndmoor, PA 59
5,000 to 7,500 Masterpoints
1 May Sakr Bryn Mawr, PA 196
2 Barbara Kepple West Chester, PA 145
3 Rhoda Prager Allentown, PA 117
4 Bill Parks Macungie, PA 116
5/6 Randall Berseth Bear, DE 99
5/6 Jim McKeown State College, PA 99
7 Albert Bingaman Reading, PA 92
8 Martin de Bruin Egg Harbor Twp, NJ 84
9 Dennis Wick Greencastle, PA 83
10 Ala Hamilton-Day Rose Valley, PA 69
7,500 to 10,000 Masterpoints
1 Barry Gorski Reading, PA 212
2 Martin Rabinowitz Garnet Valley, PA 146
3 Carl Berenbaum Elkins Park, PA 133
4 Richard Popper Wilmington, DE 95
5 Marty Seligman Philadelphia, PA 89
6 Philip Monyer Middletown, PA 74
7 Melvin Lubart Hummelstown, PA 63
8/9 Arnold Selig Jenkintown, PA 60
8/9 Jack Mendelsohn Erdenheim, PA 60
10 Bob Glasson Pennington, NJ 55
Over 10,000 Masterpoints
1 Rick Rowland Wilmington, DE 183
2 David Hoffner Galloway, NJ 141
3 John Swanson Mechanicsburg, PA 138
4 Selena Swanson Mechanicsburg, PA 138
5 Eric Greco Wynnewood, PA 130
6 Meyer Kotkin Cherry Hill, NJ 108
7 Thomas Weik Reading, PA 100
8 Benito Garozzo Wilmington, DE 91
9 Ed Bissell State College, PA 80
10 Arnold Fisher Clementon, NJ 67